Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1810)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1810
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
39%
Improvement Value:$383,100
61%
Total Assessment$625,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,933+7.3%
2024$10,188-4.3%
2023$10,647+2.1%
2022$10,427+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 9839, Page 134Recorded8/5/2024

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9012, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1975