Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1811)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Aug 3, 2004

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1811
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage781
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,700
44%
Improvement Value:$164,000
56%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,113+7.3%
2024$4,765-15.9%
2023$5,666+2.1%
2022$5,549+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 7391, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1975