Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1905)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1905
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage918
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,800
40%
Improvement Value:$233,800
60%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,806+7.3%
2024$6,343-7.5%
2023$6,854+2.1%
2022$6,712+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft918DeedBook 9944, Page 640Recorded11/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 1975