Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1911)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1911
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage781
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
45%
Improvement Value:$159,300
55%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,044+7.3%
2024$4,700-17.2%
2023$5,677+2.1%
2022$5,560+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft781DeedBook 9659, Page 291Recorded4/19/2022

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 7135, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1975