Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1912)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Oct 3, 1992

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1912
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,060
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,600
46%
Improvement Value:$218,900
54%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+7.3%
2024$6,602-15.8%
2023$7,843+2.1%
2022$7,681+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4542, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1975