Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2201)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Oct 2, 1992

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2201
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
41%
Improvement Value:$344,500
59%
Total Assessment$587,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,258+7.3%
2024$9,560-10.2%
2023$10,647+2.1%
2022$10,427+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4550, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1975