Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2301)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 13, 2011

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2301
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,600
43%
Improvement Value:$330,100
57%
Total Assessment$574,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,040+7.3%
2024$9,356-12.8%
2023$10,734+2.1%
2022$10,512+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 8812, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1975