Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2408)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$419,500
Last Sale Date
Sep 12, 2008

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2408
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,600
54%
Improvement Value:$199,100
46%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+7.3%
2024$7,012-15.6%
2023$8,311+2.1%
2022$8,139+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,500
DeedBook 8612, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1975