Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2511)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2511
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage781
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
44%
Improvement Value:$168,000
56%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+7.3%
2024$4,912-15.1%
2023$5,783+2.1%
2022$5,663+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft781DeedBook 9741, Page 252Recorded4/18/2023

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 9503, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1975