Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2907)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2907
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage894
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,400
42%
Improvement Value:$221,200
58%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684+7.3%
2024$6,229-12.3%
2023$7,100+2.1%
2022$6,953+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 9207, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1975