Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2909)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2909
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,600
42%
Improvement Value:$318,400
58%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,609+7.3%
2024$8,954-15.7%
2023$10,623+2.1%
2022$10,404+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8931, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1975