Skip to content

523 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block317
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,426
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,000
58%
Improvement Value:$233,400
42%
Total Assessment$559,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,773+7.3%
2024$9,107+7.1%
2023$8,504+2.1%
2022$8,329+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft1,426DeedBook 9952, Page 546Recorded12/24/2025

Property Sale

Sale
$249,100

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 8722, Page 863Recorded3/29/2010

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5451, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1926