Skip to content

714 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block317
Lot84
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,819
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$809,300
72%
Improvement Value:$318,400
28%
Total Assessment$1,127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,701+7.3%
2024$18,359-18.6%
2023$22,557+2.1%
2022$22,091+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5643, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1915