Skip to content

7716 Kennedy Blvd(Unit C0108)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$346,500
Last Sale Date
Nov 5, 2009

Property Information

Block320
Lot21
QualifierC0108
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,409
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
23%
Improvement Value:$308,600
77%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+7.3%
2024$6,561-20.9%
2023$8,294+2.1%
2022$8,122+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$346,500
DeedBook 8716, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 2007