Skip to content

7716 Kennedy Blvd(Unit C0207)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block320
Lot21
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage934
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
24%
Improvement Value:$213,100
76%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,907+7.3%
2024$4,573-32.2%
2023$6,749+2.1%
2022$6,609+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 9463, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 2007