Skip to content

7822 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block320
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,828
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
27%
Improvement Value:$611,300
73%
Total Assessment$837,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,631+7.3%
2024$13,635-12.9%
2023$15,663+2.1%
2022$15,339+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,828DeedBook 9712, Page 574Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 5409, Page 199

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 4625, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1925