Skip to content

1302 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block325
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description1S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,300
52%
Improvement Value:$214,900
48%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+7.3%
2024$7,297+13.4%
2023$6,432+2.1%
2022$6,299+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916