Skip to content

7613 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1958

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block325
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,332
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,600
56%
Improvement Value:$276,000
44%
Total Assessment$621,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,859+7.3%
2024$10,120+3.7%
2023$9,757+2.1%
2022$9,555+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5831, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1958