Skip to content

7702 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1940

Last Sale Date
Nov 20, 2002

Property Information

Block325
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,677
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,400
63%
Improvement Value:$212,200
37%
Total Assessment$570,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+7.5%
2024$9,039+22.2%
2023$7,400+2.2%
2022$7,242+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940