Skip to content

1451 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block326
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,318
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
39%
Improvement Value:$422,200
61%
Total Assessment$692,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,093+7.3%
2024$11,269-5.6%
2023$11,934+2.1%
2022$11,688+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962