Skip to content

1431 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block144
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,318
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
43%
Improvement Value:$362,700
57%
Total Assessment$638,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,151+7.3%
2024$10,392+2.2%
2023$10,173+2.1%
2022$9,962+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971