Skip to content

7800 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block329
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-S-W
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,692
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
60%
Improvement Value:$149,800
40%
Total Assessment$378,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+7.3%
2024$6,157-11.8%
2023$6,983+2.1%
2022$6,838+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 8055, Page 13Recorded11/20/2006

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 7787, Page 172NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1916