Skip to content

1611 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block331
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
61%
Improvement Value:$173,000
39%
Total Assessment$448,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+7.3%
2024$7,293+18.9%
2023$6,134+2.1%
2022$6,007+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9549, Page 281Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9053, Page 987Recorded7/27/2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4562, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1916