Skip to content

1601 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block329
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-B-W
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,700
60%
Improvement Value:$168,900
40%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+7.3%
2024$6,912+43.5%
2023$4,817+2.1%
2022$4,717+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9282, Page 173Recorded2/14/2018

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8428, Page 2Recorded1/24/2008

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 7704, Page 329Recorded10/25/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916