Skip to content

8513 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 18, 1997

Property Information

Block340
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,000
66%
Improvement Value:$152,900
34%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755+7.3%
2024$7,227-11.3%
2023$8,147+2.1%
2022$7,979+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5167, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1961