Skip to content

1607 86th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
May 12, 2007

Property Information

Block340
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,348
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
48%
Improvement Value:$348,200
52%
Total Assessment$673,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,761+7.3%
2024$10,960-0.5%
2023$11,015+2.1%
2022$10,788+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$551,000
DeedBook 8210, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1956