Skip to content

1221 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$481,000
Last Sale Date
Mar 19, 2007

Property Information

Block348
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
62%
Improvement Value:$181,800
38%
Total Assessment$480,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,400+7.3%
2024$7,827-6.5%
2023$8,370+2.1%
2022$8,197+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$481,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 8179, Page 10Recorded4/12/2007

Property Sale

Sale
$468,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 7714, Page 16NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1936