Skip to content

1230 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$67,300
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block348
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,666
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
57%
Improvement Value:$250,000
43%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,045+7.3%
2024$9,361+12.5%
2023$8,323+2.1%
2022$8,151+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$67,300

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 9477, Page 407NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/9/2020

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 8812, Page 155Recorded9/25/2011

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 5339, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1936