Skip to content

1308 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block348
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2S-S-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,270
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
58%
Improvement Value:$200,800
42%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+7.3%
2024$7,746-1.9%
2023$7,896+2.1%
2022$7,732+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 9238, Page 509Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 7181, Page 171Recorded12/15/2003

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5423, Page 79

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4893, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1941