Skip to content

1409 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2003

Property Information

Block354
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2S-A-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,944
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,200
59%
Improvement Value:$196,700
41%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,384+7.3%
2024$7,813+8.1%
2023$7,228+2.1%
2022$7,079+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916