Skip to content

1117 84th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block355
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,406
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,100
56%
Improvement Value:$233,800
44%
Total Assessment$535,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,362+7.3%
2024$8,724+28.7%
2023$6,778+2.1%
2022$6,638+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916