Skip to content

1100 83rd St(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Oct 5, 2004

Property Information

Block355
Lot53
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage745
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
55%
Improvement Value:$89,600
45%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,513+7.3%
2024$3,274+17.3%
2023$2,792+2.1%
2022$2,734+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 7379, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1936