Skip to content

1100 83rd St(Unit C0106)North Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block355
Lot53
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage657
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
54%
Improvement Value:$75,600
46%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,872+7.3%
2024$2,676-2.1%
2023$2,733+2.1%
2022$2,677+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 9423, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1936