Skip to content

1207 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 21, 2011

Property Information

Block356
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,691
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
61%
Improvement Value:$156,000
39%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,049+7.3%
2024$6,569+9.6%
2023$5,993+2.1%
2022$5,870+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,691DeedBook 801, Page 760Recorded7/21/2011

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,691DeedBook 7936, Page 158NU CodeFamily (1)Recorded7/6/2006

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5385, Page 56

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5162, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1916