Skip to content

1405 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block357
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,462
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
63%
Improvement Value:$171,200
37%
Total Assessment$466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+7.3%
2024$7,590+0.9%
2023$7,521+2.1%
2022$7,366+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 9153, Page 105Recorded10/20/2016

Property Sale

Sale
$249,500
DeedBook 7012, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5246, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1931