Skip to content

8421 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2007

Property Information

Block357
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,134
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,000
64%
Improvement Value:$155,200
36%
Total Assessment$436,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,620+7.3%
2024$7,101+22.9%
2023$5,777+2.1%
2022$5,657+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4872, Page 22

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4510, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1916