Skip to content

8509 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1976

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 6, 2005

Property Information

Block358
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,415
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
48%
Improvement Value:$296,900
52%
Total Assessment$571,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,991+7.3%
2024$9,311-19.4%
2023$11,554+2.1%
2022$11,315+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 7604, Page 39Recorded7/5/2005

Property Sale

Sale
$389,900

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 7230, Page 164Recorded3/3/2004

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5317, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1976