Skip to content

8614 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block359
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,472
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
63%
Improvement Value:$175,500
37%
Total Assessment$474,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,290+7.3%
2024$7,725+17.5%
2023$6,573+2.1%
2022$6,437+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941