Skip to content

1304 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block361
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,495
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
47%
Improvement Value:$310,600
53%
Total Assessment$582,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,178+7.3%
2024$9,485+26.4%
2023$7,504+2.1%
2022$7,348+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,495DeedBook 9426, Page 29Recorded8/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1941