Skip to content

8614 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block360
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,500
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
51%
Improvement Value:$280,200
49%
Total Assessment$573,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,014+7.3%
2024$9,332+18.0%
2023$7,907+2.1%
2022$7,744+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931