Skip to content

8509 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block361
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,010
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
51%
Improvement Value:$259,400
49%
Total Assessment$534,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+7.3%
2024$8,700+2.3%
2023$8,504+2.1%
2022$8,329+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 9045, Page 891Recorded6/19/2015

Property Sale

Sale
$394,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 7592, Page 52Recorded6/23/2005

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5462, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1931