Skip to content

1202 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$136,555
Last Sale Date
Jun 11, 2009

Property Information

Block361
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
63%
Improvement Value:$163,800
37%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+7.3%
2024$7,209+1.9%
2023$7,076+2.1%
2022$6,930+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,555

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 8671, Page 558NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/30/2009

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 7900, Page 265Recorded5/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 1916