Skip to content

8300 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 7, 2000

Property Information

Block391
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,276
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
68%
Improvement Value:$159,700
32%
Total Assessment$493,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+7.5%
2024$7,787-2.0%
2023$7,944+2.2%
2022$7,775+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5600, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1911