Skip to content

705 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Jan 28, 2005

Property Information

Block375
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-S-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,000
76%
Improvement Value:$104,000
24%
Total Assessment$441,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704+7.3%
2024$7,179-0.2%
2023$7,193+2.1%
2022$7,045+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 7470, Page 147Recorded2/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1921