Skip to content

715 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block375
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,907
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
52%
Improvement Value:$323,200
48%
Total Assessment$678,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,848+7.3%
2024$11,041-19.6%
2023$13,737+2.1%
2022$13,453+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

Sq Ft2,907DeedBook 9896, Page 368Recorded4/28/2025

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,907DeedBook 9886, Page 414Recorded3/14/2025

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft2,907DeedBook 9684, Page 482Recorded7/26/2022

Property Sale

Sale
$522,500

From:

To:

Sq Ft2,085DeedBook 9049, Page 797Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,085DeedBook 8018, Page 314Recorded10/5/2006

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5131, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1926