Skip to content

518 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 28, 2007

Property Information

Block375
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,581
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
64%
Improvement Value:$196,800
36%
Total Assessment$551,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+7.3%
2024$8,983-15.4%
2023$10,617+2.1%
2022$10,398+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,581DeedBook 8320, Page 266Recorded9/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 1921