Skip to content

7711 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1908
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block298
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,908
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,500
60%
Improvement Value:$187,500
40%
Total Assessment$464,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,106+7.3%
2024$7,554-13.3%
2023$8,709+2.1%
2022$8,529+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,248
DeedBook 5217, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1908