Skip to content

8107 Bergnline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Feb 4, 2004

Property Information

Block382
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$883,600
22%
Improvement Value:$3,116,400
78%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,880-10.0%
2024$77,656+72.3%
2023$45,068+2.1%
2022$44,136+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000

From:

To:

DeedBook 7211, Page 312NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1925