Skip to content

517 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block384
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage926
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
62%
Improvement Value:$186,300
38%
Total Assessment$496,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,670+7.3%
2024$8,080+18.2%
2023$6,836+2.1%
2022$6,695+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft926DeedBook 9139, Page 725NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5402, Page 278

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5053, Page 144

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4741, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1956