Skip to content

1703 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1957

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 7, 2007

Property Information

Block331
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-S
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage927
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
55%
Improvement Value:$243,100
45%
Total Assessment$540,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,436+7.3%
2024$8,793+33.4%
2023$6,590+2.1%
2022$6,454+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft927DeedBook 8234, Page 294Recorded6/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 1957